Menu

Dzieci i nowe technologie

Blog dotyczy nowych technologii wykorzystywanych przez dzieci.

Elektrobiblioteka - sterowanie komputerem przy pomocy książki

edytaimalgorzata

elektrobibliotekaTQ35228613

Elektrobiblioteka - niebywały, zachwycający pomysł opracowany przez Polaka spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród serwisów technologicznych na całym świecie. Twórcą tego projektu jest Waldemar Węgrzyn, który stworzył niezwykłą książkę pozwalającą na sterowanie wyświetlonym na ekranie tekstem.

Waldek Węgrzyn jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (specjalność : projektowanie graficzne, 2012). Główny obszar jego działalności to projektowanie z przeznaczeniem do druku książki i typografia, a także multimedia i eksperymenty związane z  interfejsem komputerowym.

Elektrobiblioteka to magisterska praca dyplomowa, którą pan Waldemar zrealizował w Pracowni Projektowania Publikacji Multimedialnych Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jej celem było połączenie tradycyjnej książki z interfejsem komputerowym. Był to rodzaj eksperymentu obejmującego elementy projektowania graficznego, elektroniki, programowania, oraz technik drukarskich i introligatorskich.

Próba połączenia właściwości i mechanizmów charakterystycznych dla druku i mediów cyfrowych miała na celu zestawienie ze sobą dwóch odmiennych technologii oraz zbadanie możliwości ich współpracy zarówno z perspektywy projektowania, jak i czytelnika.

Elektrobiblioteka na pozór przypomina zwykłą książkę – ma okładki i zadrukowane treścią strony, które można przekartkować i przeczytać tak, jak to od wieków robi się z książkami. Tym, co ją wyróżnia, jest port USB. Po podłączeniu książki do komputera okazuje się, że kartkując kolejne strony, możemy zmieniać tekst na ekranie – komputer wyświetla tę stronę, na której aktualnie otwarta jest Elektrobiblioteka. Co więcej, dotykając obrazka na kartce papieru, inicjujemy odtwarzanie animacji.

Waldemar Węgrzyn pracował nad każdym etapem realizacji projektu i przyznaje, że ogrom wyzwań technologicznych, z którymi się zetknął, wymagał skorzystania z pomocy różnych specjalistów i wykładowców uczelni.

Proces projektowania i budowy tego gadżetu można prześledzić na poniższym filmie:

 

Jak stwierdził Waldemar Węgrzyn:

"Mnie książka interesuje jako rodzaj interfejsu, którym ludzie posługiwali się przez setki lat, a który współcześnie znajduje cyfrowych następców"
 

Projekt został uhonorowany Nagrodą Rektorów Akademii Sztuk Pięknych dla Najlepszego Dyplomu Projektowego ASP 2012 oraz Nagrodą firmy BPSC dla prac dyplomowych ASP w Katowicach.

Autor na razie nie widzi komercyjnego zastosowania dla swojego dzieła, choć przypuszcza, że po dopracowaniu może stanowić ono ciekawą propozycję dla twórców książek dla dzieci. Wskazuje także możliwość wykorzystania gadżetu do prowadzenia prezentacji lub tworzenia interaktywnych książek, w których wydrukowane słowa mogą być linkami do stron internetowych.

Zawartość drukowanej wersji książki można zobaczyć na stronie http://www.elektrobiblioteka.net/

 

 

 

 

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • kristin.123

    Świetny pomysł na taki gadżet! Super, że można obserwować z perspektywy czasu wzrost cywilizacyjny! Nauka idzie do przodu, a technologie w urządzeniach są ciągle udoskonalane. Nie zdziwiłoby mnie, gdyby roboty zastąpiłyby nas we wszystkich. Może by tak nazwać je... hmmm? Może am technologies? W sumie chwytliwa nazwa i wpada w ucho :D Pozdrawiam! :)

© Dzieci i nowe technologie
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci